Standardsök Utökad sökning Ämnesvis sökning Bokningar | Logga in
       
SLI - Artikelinfo
   Statusruta
Ej inloggad. Logga in här


» Bli medlem
» Kontakta oss
» Vad tycker du?

A l'écoute : Bises, Léo

Produktnummer:  L41405-15
Målgrupp:  Från 13 till 15 år
Längd:  9 minuter
Produktionsår:  2005

När Léo öppnar sin dator har han ett brev från Tilda adress, men brevet är från någon som kallar sig super intendent Hans Karlsson och som förbjuder Léo att fortsätta att skriva till Léa. Léo förstår ingenting - vem är Léa? Och vem är den där Hans Karlsson. En radiodramatisering på franska. Del 6 av 8.

Det finns strömmande video/audio till denna produkt
Du måste vara inloggad för att få åtkomst till den.

Produktdetaljer:

  Lev.produktnr: 103561 Mer information: Klicka här
  Svårighetsgrad: Lätt Aktuell: 2005-03-08
  Slutdatum: 2015-07-01 Produktionsland: Sverige
  Producent: Soldén/Thinsz AV-nr: 41405ra15
 Extramaterial:script
 

Ämnen:

   Denna produkt har klassats på följande ämnen;

Leverantör:

  Utbildningsradion
11395 Stockholm, Tel: 020-58 58 00, Fax: 08-784 4200 , kundtjanst@ur.se

Ingår i följande serie:

Bises, Léo - une histoire d'amour

Léo och Tilda blir snart nära vänner, anförtror varandra hemligheter och blir mer och mer beroende av sin brevkontakt. Ingenting kan stoppa deras vänskap. Tror de. Ända tills en av dem inte längre skriver... Bises, Léo - une histoire d´amour kan användas i klassrummet som enbart lyssningsupplevelse, det är en spännande historia som berättas och det är lätt att identifiera sig med huvudpersonerna. Språket är modernt och lätt. Det ger också en rad möjligheter till diskussion, aktivitet och egenproduktion. Ingår i A l´écoute 2004/2005.

Ingående produkter


 

Nya SLI.SE kommer snart!
Copyright (c) 2013 Svenska Läromedel på Internet AB
Pedagogiskt Mediecentrum, Region Gotland/BUF Gotland (AV) , Regementsgatan 3 , Visby , 62181 , Gotland , tel: 0498-269408,269400 , fax: 0498-203545 , ulf.nygren@gotland.se , http://www.gotland.se/pmc